Jakiś czas temu w „Daily Mail” – brytyjskiej gazecie wydawanej w formie tabloidu – opublikowano badania, mające na celu ustalenie, które z dyscyplin sportowych cieszą się opinią najciekawszych, a które uznawane są za najbardziej nudne. Co z nich wynika? Które sporty mieszkańcy Wielkiej Brytanii uznali za najnudniejsze na świecie?

Golf

Na pierwszym miejscu listy umieścili oni golf. Uznało tak aż 70% ankietowanych. Trudno się z ich opinią nie zgodzić. Nie można przecież liczyć w golfie na spektakularne zwroty akcji czy widowiskowe ewolucje, chociaż należy przyznać, że dyscyplina wymaga od gracza dobrej sprawności fizycznej i perfekcyjnego opanowania techniki. Ten elitarny i dość kosztowny sport nie jest jednak widać zbyt interesujący szczególnie dla obserwatora.

Futbol amerykański

Drugą pozycję w rankingu najnudniejszych dyscyplin sportowych zajął futbol amerykański (opinia 59% badanych). Wynika z tego, że Brytyjczycy mają na jego temat zupełnie odmienne zdanie niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. Nie uznają kopania, rzucania, podawania między zawodnikami owalnej piłki oraz przenoszenia jej przez linię punktową za widowisko warte oglądania.

Krykiet

Zajmując 3. miejsce, na podium wśród najbardziej nudnych dyscyplin sportowych zmieścił się jeszcze krykiet. Jak wynika z opinii 58,1% uczestników przeprowadzonego badania, ten wywodzący się z Anglii sport drużynowy o wielowiekowej tradycji, rozgrywany na trawiastym boisku w kształcie elipsy, obecnie nie ekscytuje zbytnio Brytyjczyków.

Darty

Niewiele mniej, bo 58% badanych, przyznało grze o nazwie dart (rzutki, lotki) pozycję czwartą. Nic w tym dziwnego – rzucanie lotkami w tarczę nie jest zbyt widowiskowe. Mimo iż jest to zarówno profesjonalny sport, jak i popularna rozrywka Wielkiej Brytanii, Irlandii, krajach skandynawskich, Holandii czy Stanach Zjednoczonych, dart zyskał miano zajęcia nudnego.

Bilard

Kolejne, piąte miejsce w omawianym badaniu zajął snooker (57%) – rodzaj gry bilardowej, rozgrywanej na stole do bilardu angielskiego z sześcioma kieszeniami przez dwie strony (dwóch zawodników lub dwie drużyny) przy użyciu 22 bili.

W pierwszej dziesiątce najnudniejszych sportów w rankingu opublikowanym przez „Daily Mail” znalazły się również kolejno następujące dyscypliny: koszykówka, wyścigi konne, kolarstwo, Formuła I oraz boks.

A które sporty najbardziej nudzą Polaków?

W zbliżonym czasie podobne badania przeprowadzono wśród Polaków. Biorący w nim udział mieli określić wskazaną dyscyplinę sportu jako ciekawą, nudną lub też wyrazić brak zdania na jej temat. Które dyscypliny sportowe są więc najbardziej nudne dla Polaków?

Otóż za nudne najwięcej wypowiadających się rodaków uznało rajdy samochodowe (62,9%). Drugie miejsce zajęła Formuła 1 (59%), natomiast trzecie tenis stołowy (57,8%). Więcej wskazań jako „nudne” zebrały także rugby (52,1), kolarstwo, żużel, pływanie, biegi narciarskie i narciarstwo alpejskie.

W żadnym z powyższych badań nie uwzględniono szachów. Ze względu na specyfikę tej gry, szczególnie jeśli idzie o czas ruchu, miałaby ona prawdopodobnie duże szanse, by zająć pierwsze miejsce w rankingu najnudniejszych dyscyplin sportowych. Co ciekawe, zarówno Brytyjczycy, jak i Polacy dobrze ocenili lekkoatletykę, która w obydwu rankingach znalazła się wysoko wśród sportów, uznanych za ciekawe.

You may also like