Filmy animowane dla dzieci są bardzo chętnie oglądane nie tylko przez najmłodszych. Z równą przyjemnością losy ich bohaterów śledzą często także dorośli. Można je więc wykorzystywać jako interesujące pozycje do oglądania przez całą rodzinę. A jest w czym wybierać. Bogata filmoteka obrazów tego rodzaju zawiera tak produkcje animowane, wykonywane metodami tradycyjnymi, jak też powstałe przy wykorzystaniu technik komputerowych. Niektóre z nich na stałe wpisały się do historii kinematografii, zyskały niezwykłą popularność oraz prestiżowe nagrody za różnego rodzaju osiągnięcia. Oto kilka filmów animowanych dla dzieci, które można uznać za wyjątkowo wartościowe.

1. “Piękna i Bestia” (1991)

To amerykański film pełnometrażowy, wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, którego wciągająca akcja oparta została na francuskiej baśni. Opowiada historię młodego księcia o złym sercu, którego wróżka zamienia w bestię, zostawiając kwiat róży. Aby wrócić do pierwotnej postaci, książę musi się ze wzajemnością zakochać nim opadnie jej ostatni płatek. Czy piękna i mądra Bella, chcąca ocalić ojca, zdoła obdarzyć uczuciem Bestię, a tym samym zdjąć z niego klątwę? Ten romantyczny obraz był pierwszym filmem animowanym, który otrzymał nominację do Oskara w 6 kategoriach, a tę prestiżową nagrodę zdobył za najlepszą piosenkę oraz najlepszą ścieżkę dźwiękową. Mimo upływu lat niezwykła magia filmu wciąż działa.

2. “Król Lew” (1994)

To kolejny wielki sukces studia animacyjnego Walt Disney Pictures. Film zdobył uznanie nie tylko ogromnej liczby widzów, ale także krytyków, którzy byli zgodni w jego ocenie. Akcja została usytuowana w afrykańskiej sawannie. Przedstawia losy młodego lwa, Simby, który traci ojca i królestwo, zagarnięte podstępem przez niegodziwego wuja. Jednak dzięki determinacji Simba pokonuje trudności i zostaje królem. Widzowie z zapartym tchem śledzą jego przygody. „Król Lew” to jeden z najbardziej dochodowych filmów Disneya. Został doceniony poprzez przyznanie mu dwóch Oskarów: za najlepszą muzykę i za najlepszą piosenkę oraz 3 Złote Globy. To produkcja animowana, którą trzeba obejrzeć.

3. “Toy Story” (1995)

Jest to pierwszy pełnometrażowy film animowany, stworzony wyłącznie przy użyciu techniki komputerowej przez firmę Pixar we współpracy z Disneyem. Jego powstanie przygotowało grunt pod kolejne animacje komputerowe, sprawiając jednocześnie, że klasyczny disnejowski film rysunkowy znalazł się w odwrocie. Obraz doczekał się kilku nie mniej udanych kontynuacji. Jego akcja przenosi widza w świat zabawek, w którym, zupełnie jak wśród ludzi, dochodzą do głosu nie zawsze pozytywne uczucia. Kowboj Chudy, dotychczasowy ulubieniec Andego, czuje się zagrożony przez przybysza – astronautę Buzza, który budzi zachwyt. Pojawia się zazdrość jako motyw działań.

4. “Gdzie jest Nemo” (2003)

Ten wzruszający amerykański film animowany przenosi widzów w podwodną przestrzeń, gdzie tata Marlin prowadzi poszukiwania porwanego synka, małej rybki o imieniu Nemo, przeżywając szereg niebezpiecznych przygód. Obraz został wyprodukowany przy użyciu grafiki komputerowej tak fachowo, że nagrodzono go Oscarem za najlepszy film animowany w 2003 roku oraz Złotym Globem. „Gdzie jest Nemo” można uznać na trwałe wpisał się do produkcji tego rodzaju.

5. “Ratatuj” (2007)

Niezwykle zabawny film, którego głównym bohaterem jest szczur o wyrafinowanym podniebieniu, marzący o karierze kulinarnej. Oglądając jego historię, mały widz dochodzi do wniosku, że wiara w siebie to klucz do realizacji marzeń. Produkcja otrzymała pięć nominacji do Oscara, a nagrodę tę zdobyła za najlepszy film animowany. Stanowi jedno z najbardziej liczących się osiągnięć Pixar Animation Studios.

You may also like