Filmy sportowe są chętnie oglądane nie tylko przez miłośników sportu. Nic więc dziwnego, że produkcje takie powstają często, a aktorzy chętnie biorą w nich udział. Oto lista najbardziej znanych artystów, którzy zagrali w co najmniej trzech filmach o tej tematyce.

1. Tom Cruise

Aktor stworzył role sportowców, które na trwałe zapadły w pamięć widzów. W 1986 roku w filmie “Kolor pieniędzy” zagrał młodego zdolnego bilardzistę – ucznia doświadczonego gracza, który wycofał się z branży. Między mistrzem a uczniem powstaje jednak konflikt, który powoduje, że stają przeciwko sobie na turnieju w Atlantic City. W filmie “Szybki jak błyskawica” (1990) Tom Cruise zagrał młodego kierowcę rajdowego, przed którym pojawiła się szansa wzięcia udziału w zawodach NASCAR. Najbardziej znaną rolą w filmie o sporcie tego wybitnego amerykańskiego aktora jest postać z filmu “Jerry Maguire” (1996).

Tytułowy bohater to bezwzględny i cyniczny agent sportowy, który jest zajęty robieniem kariery. Utrata dochodowego stanowiska i odejście z firmy dają szanse na nowy początek.

2. Al Pacino

Rozpoczął swoją przygodę ze sportem w filmie, wcielając się w postać słynnego kierowcy rajdowego w obrazie “Bobby Deerfield” (1977). Wyścigi są tu tłem do ukazania miłości głównego bohatera do dziewczyny, zmagającej się z nieuleczalną chorobą. W „Męskiej grze” (1999) z kolei staje się trenerem futbolowym Tonym D’Amato , który najlepsze dni ma już za sobą. Jego drużyna ma na koncie 3 porażki. W “Podwójnej grze” (2005) Al Pacino gra amerykańskiego sportowca, będącego jednym z najlepszych graczy futbolowych w rozgrywkach uniwersyteckich. Jego sportową przyszłość przekreśla jednak kontuzja.

3. Clint Eastwood

„Każdy sposób jest dobry” z 1977 roku to komedia, która przyniosła aktorowi popularność. Pokazuje boksera, granego przez Clinta Eastwooda. Podróżuje on w towarzystwie przyjaciela oraz orangutana, aby zarobić na utrzymanie. W 1979 powstała jego kontynuacja “Jak tylko potrafisz”. W obrazie “Za wszelką cenę” (2004), nagrodzonym czterema Oscarami, aktor staje się emerytowanym trenerem, który wytrenował wielu znanych bokserów. Na prośbę Maggie Fitzgerald – utalentowanej trzydziestolatki – zajmuje się jej szkoleniem, chociaż nigdy nie trenował kobiet.

Film “Dopóki piłka w grze” (2012) znowu pokazuje Clinta Eastwooda jako leciwą postać. Jest tu baseballowym łowcą talentów. Wyrusza w podróż, dzięki której chce udowodnić, że nadal jest dobry w swoim zawodzie.

4. Robert De Niro

“Wściekły byk” (1980) z udziałem aktora zdobył 2 Oscary. Jeden z nich, dla najlepszego aktora, stał się bezpośrednim udziałem De Niro. To historia Jake’a La Motty, wyjątkowo brutalnego zawodowego mistrza wagi średniej w boksie (postać rzeczywista), odznaczającego się ogromną wolą walki. W “Mrokach miasta” (1992) aktor staje się nowojorskim prawnikiem, który podczas procesu sądowego pięściarza zafascynował się boksem i postanowił zająć się organizowaniem zawodów bokserskich. Sport ten pojawia się również w obrazie “Kamienne pięści” (2017). To dzieje Roberto Durana – wielokrotnego bokserskiego mistrza świata.

5. Sylvester Stallone

“Rocky” (1976) przyniósł aktorowi prawdziwą popularność. W przekonujący sposób artysta zagrał tam nieznanego szerszej publiczności boksera, przed którym pojawiła się życiowa szansa. Film zyskał 3 Oscary, niestety, nie w kategorii najlepszy aktor, chociaż była taka nominacja. “Rocky” doczekał się kilku kontynuacji. Kojarzący się z ambitnym bokserem aktor zagrał także w filmie o piłce nożnej w czasach wojny pt. “Ucieczka do zwycięstwa” (1981) oraz o wyścigach w obrazie “Wyścig” (2001).

You may also like