Wybierasz się do Amsterdamu? To doprawdy słuszna decyzja, bo stolica Holandii jest na pewno miastem godnym odwiedzenia. Nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają do niej licznie goście z całego świata. Zanim jednak się znajdziesz w holenderskiej metropolii, pełnej wartych obejrzenia miejsc, poznaj najważniejsze muzea i galerie, do których obowiązkowo musisz się udać.

Rijksmuseum

To najczęściej odwiedzane muzeum w tym kraju. Rocznie odwiedzają je ponad 2 miliony ludzi.

Zawiera obrazy znanych artystów (należą do nich m.in. Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt i jego uczniowie), ale także grafiki, rzeźbę, sztukę użytkową i rękodzieło. Do najważniejszych w kolekcji należą najstarsze dzieła, takie jak np. dawne ołtarze z kościołów w Amsterdamie. Zapoznanie się z nimi zdecydowanie ułatwia scena obrotowa, mieszcząca około 8 tysięcy eksponatów. Placówka oferuje darmowy wstęp dla wszystkich osób poniżej 18. roku życia. Jest zlokalizowana przy Museum Square, gdzie łatwo dotrzeć.

Muzeum Dom Rembrandta

Ta znana placówka muzealna, usytuowana w dawnej rezydencji Rembrandta, gromadzi setki rysunków, rycin i miedziorytów tego wielkiego holenderskiego mistrza oraz bogaty wybór prac jego uczniów. Są tu także rzeczy osobiste malarza, które szczęśliwie przetrwały jego bankructwo oraz późniejsze aukcje należących do niego przedmiotów.

Muzeum Van Gogha

Obiekt ten gromadzi największą na świecie kolekcję dzieł wielkiego mistrza, która obejmuje około 200 obrazów oraz ponad 1000 rysunków i listów. Pozwala poznać nie tylko wybitne dzieła (min. Słoneczniki, Żółty dom, autoportrety), ale także życie twórcy i jego psychikę, w czym znaczącą rolę odgrywają listy Van Gogha do jego brata Theo. Każdy pokój ilustruje inny okres życia mistrza. Muzeum położone jest niedaleko Rijksmuseum, także przy Museum Square.

Muzeum Street Artu w Amsterdamie

To nietypowa placówka muzealna, bez siedziby w konkretnym budynku i bez galerii. Jest to po prostu ciągnąca się przez dzielnicę Amsterdam Nieuw-West trasa o długości 4 km, przy której znajduje się około 200 dzieł sztuki ulicznej, od graffiti po wklejki. Tak więc zwiedzanie muzeum to jednocześnie poznawanie tego, co ma do zaoferowania Amsterdam nie tylko w dziedzinie sztuki. Dzięki wykorzystaniu virtual reality (rzeczywistości wirtualnej) zwiedzający może doświadczyć tworzenia sztuki, stojąc obok. Wycieczka trwa około 2 godzin.

Museum van Loon

Mieści się w domu nad kanałem Keizersgracht przy ulicy o historycznej architekturze. Jego nazwa pochodzi od nazwiska rodziny, która tam mieszkała w XIX wieku. Niezwykły dom, z bujnym ogrodem wyjątkowej urody, zachwyca gości, którzy czują się w nim jak w rzymskim pałacu. Królewskie wnętrza wywołują u zwiedzających poczucie żalu, że nie można w nich pozostać na dłużej, tak jak było to udziałem wcześniejszych właścicieli.

Jean-Christophe BENOIST / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Dom Anny Frank

Anna Frank to żydowska dziewczyna, która zmarła w obozie koncentracyjnym, zostawiając po sobie dziennik. Wcześniej 2 lata ukrywała się w Amsterdamie. Spędziła ten czas wraz z rodziną w domu przy jednej z bardziej malowniczych ulic w stolicy Holandii o nazwie Prinsengracht, schowana w aneksie za półką na książki. Na 13. urodziny dostała pamiętnik, w którym zawarła swoje obserwacje, marzenia, przemyślenia i poglądy. Po zadenuncjowaniu dziewczyna wraz z rodziną trafiła do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła. Przeżył jedynie ojciec, dzięki staraniom którego dom został odrestaurowany i przeznaczony na muzeum. Dzięki niemu zwiedzający poznają nie tylko historię Anny, ale także ofiar Holokaustu.

You may also like