Z powodu wyjątkowej sytuacji, jaką niewątpliwie jest trwająca pandemia, wiele wydarzeń kulturalnych różnego typu na całym świecie stanęło pod znakiem zapytania. Wiele z nich zostało odwołanych, wiele przełożonych, choć bez konkretnych dat. Niestety, podobnie jest z artystycznymi konkursami. Na szczęście, mimo pandemii, odbędzie się ich całkiem sporo.

Będą to wydarzenia o charakterze muzycznym, plastycznym, czy fotograficznym. Niektóre z nich przeznaczone są absolutnie dla każdego, inne – raczej dla profesjonalistów. Tak czy inaczej, poniżej prezentujemy wybrane, ciekawe naszym zdaniem, polskie konkursy artystyczne tego roku.

Dzikie, piękne, polskie – konkurs fotografii przyrody

Jest to konkurs dla wszystkich, którzy kochają fotografowanie przyrody.

Trwa do 30 września, kiedy to mija termin nadsyłania zgłoszeń. Organizatorem jest Związek Polskich Fotografów Przyrody, a konkurs ma charakter ogólnopolski. Tematem prac mają być rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Zdjęcia mają być oczywiście również wykonane w Polsce. Wydarzenie to przeznaczone jest zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, a odbywać się będzie w dwóch grupach wiekowych: dla dorosłych i młodzieży. W każdej z grup przewidziano nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc.

Nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce dorosłych i młodzieży wynoszą odpowiednio 1200, 600, 300 i 600, 300, 100 zł. Każdy otrzymuje dodatkowo nagrodę rzeczową.

Dziewiąty Festiwal Filmów Frapujących FRAPA 2020

Konkurs ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, a świadczy o tym fakt, że jest to już jego dziewiąta edycja. Konkurs przeznaczony jest do wszystkich, a zgłaszać można filmy zrealizowane od stycznia tego roku. Co ważne, tematyka jest dowolna, dzięki czemu żaden z twórców nie musi być niczym ograniczony. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii: frapująca fabuła (historia), frapujący bohater, frapująca forma oraz FRAPA Warta Zachodu. Nadsyłać można fimy fabularne, dokumentalne i animowane, nieprzekraczające 30 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 września 2020. Pula nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

Grand Video Awards 2020

Kolejny konkurs, w którym udział mogą wziąć zarówno amatorzy, jak i doświadczeni już “filmowcy” – tym razem publikujący swoje filmy w sieci.

Zgłaszać się mogą twórcy powyżej 16 roku życia, tworzące wideo w firmach, studiach filmowych, czy też agencjach reklamowych i PR, studiach postprodukcyjnych – i nie tylko. Zgłoszenia przyjmowane są w jedenastu kategoriach, m.in. gaming, hobby, publicystyka i wideorozmowa, rozrywka i komedia oraz wideoklip.

Do konkursu zgłaszać można materiały opublikowane w sieci od 9 września ubiegłego roku, do 23 sierpnia bieżącego roku. Termin nadsyłania filmów również upływa 23 sierpnia.

VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Witolda Gajdy

Oto coś dla miłośników poezji: konkurs forum literackiego “Ogród Ciszy”. Podobnie jak powyższy, także i ten skierowany jest do osób, które ukończyły 16 lat., przede wszystkim do poetów-amatorów. Do konkursu zgłosić można po trzy wiersze. Tematyka jest dowolna, jednakże utwory nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane, ani nagrodzone jakąkolwiek nagrodą. Zgłoszenia można przesłać mailowo do 15 października 2020.

25. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2020

Ten konkurs przeznaczony jest dla artystów plastyków oraz studentów ostatnich lat uczelni artystycznych. Tym razem do konkursu można zgłaszać zarówno prace malarskie, grafiki, rysunki oraz rzeźby, stworzone w latach 2018-2020. Prace mają być własnością artysty i nie mogą być wcześniej nagradzane. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia 2020, a na zwycięzców pierwszych miejsc czekają spore nagrody pieniężne – łącznie 15 tysięcy za podium.

To tylko wybrane konkursy, które odbywać się będą w tym roku. Jest ich tak wiele, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Warto próbować – nie tylko dla nagrody!

You may also like